1. Anasayfa
  2. Keşfet
  3. Gezilecek Yerler
  4. Austin Uçak Bileti

Austin Gezilecek Yerler

04 Aralık 2021 18:19
  1. The Capitol Building
  2. Bullock Texas State History Museum
  3. Blanton Museum of Art
  4. University of Texas at Austin
  5. Yarasa Kolonileri

1. The Capitol Building

The Capitol Building adı verilen ve şehrin göbeğinde olan bu bina adeta buranın başkent olduğunu hatırlatıyor. Oldukça eski olan bu binanın yapımına 1880’lerde başlanmış ve yine 80’lerin sonlarına doğru inşası bitmiştir. 1970’li yıllarda ise bu bina Ulusal Tarihi Binalar listesine alınmıştır. Amerika Birleşik Devletleri sınırlarındaki Washington DC. den de daha uzun olan bina, yönetim binaları arasında en yüksek 6. binaymış. Binanın kubbesinde ise bir özgürlük heykeli bulunmakta.

The Capitol Building

2. Bullock Texas State History Museum

Bullock Texas State History Museum adı verilen bu müzenin giriş kapısının hemen önünde bir Texas simgesi yani kocaman bir yıldız yer almaktadır. Şehirle ilgili, hatta eyalet ile ilgili tüm merakınızı giderebileceğiniz kahverengi taşlardan oluşan bu müzenin otoparkı tüm gün için yaklaşın 10 dolarlık bir ücret istiyor. Üstelik bu otopark akşam saat beşe yani 17.00’a kadar açık. Müzenin kendisi ise hafta içi ve cumartesi günleri tüm gün, sadece azar günleri yarım gün açık. Giriş ücreti olarak 13-15 dolar bandında olmaktadır.

Bullock Texas State History Museum

3. Blanton Museum of Art

Blanton Museum of Art, bu müze sanatseverler için eşsiz bir alan. Üniversite kampüsü içinde yer alan 1960 yıllarında üniversitede sanat müzesi olarak kurulmuş olan bu müze de gezerken ruhunuzu sanata doyacağından şüpheniz olmasın. Şu an da müzede yıllık yaklaşık 20.000 adet eser sergilenmekte. Bu arada Müzeden çıkarken dışardaki Blanton Cafe’de bir kahve molası verebilir, sincapları seyredebilirsiniz. 

Blanton Museum of Art

4. University of Texas at Austin

University of Texas at Austin yani Texas Üniversitesi, burayı özellikle gezmeniz gereken yerlerden olarak nitelendirmiyoruz çünkü şehri gezerken bir şekilde yolunuzun ucu buraya çıkıyor. Kampüsün her yerinde ders çalışan öğrenciler görebilmeniz mümkün. Bahsettiğimiz üniversite dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında 50. sırada yer almakta. Sosyal olarak fazlaca olanağı olan okulun yaklaşık 50.000 öğrencisi var. Ayrıca belirtelim şehirde üniversitelilere toplu taşıma ücretsiz.

University of Texas at Austin

5. Yarasa Kolonileri

Yarasa Kolonileriyle ünlü olan Austin’de bu yarasaları izleme olayları da epey meşhur. Merkezdeki “Congress Avenue Bridge”nin altında yaşayan yaklaşık 2 milyon yarasayı izlemek için insanlar yaz akşamları buralara akın etmekteler. Bu yarasaların kendilerine zarar verilmediği sürece herhangi bir saldırgan tavırları görülmemiş. Yılda yaklaşık 100.000 turisti ağırlayan bu yarasalar, şehir ekonomisine 10 milyon dolar katkı sağlamaktadır.

Yarasa Kolonileri

Daha Fazlasını Keşfet!

Austin Nerede Yenir

Austin Nerede Yenir

Austin'de damak zevkinize uygun yemekler bulmakta hiç zorlanmayacaksınız. Peki en iyi yemekleri nerede yiyebilirim diyorsanız Austin'de ünlü restoranları sizin için derledik:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Austin Otel Tavsiye

Austin Otel Tavsiye

Uçak biletinizi aldıysanız fakat hala nerede kalacağınıza karar veremediyseniz sizin için hazırladığımız bu listeye göz atmak isteyebilirsiniz. Austin'de kalabileceğiniz bazı oteller şöyle:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Austin'de Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

Austin'de Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Austin'de Alışveriş - Ne Alınır?

Austin'de Alışveriş - Ne Alınır?

Alışveriş için ise yine bir çok uluslararası mağazaları bulabileceğiniz gibi oraya özgü mağazalardan da alışveriş yapmanız olasıdır. Özellikle Austin Üniversitesi kampüsünde dikkatinizi çekecektir turuncu t-shirtler, kupa bardaklar. Hediyelik olarak düşünebilirsiniz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Austin Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Austin Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Austin şehri canlı müziğin başkenti olduğunu söylemiştik. Şehirde dolaşırken zorlanmadan birçok cafe&bar bulabilirsiniz. Biz TripAdvisor’de çok beğenilen mekanları şöyle sıralayabiliriz:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Austin Ne Yenir?

Austin Ne Yenir?

Austin'de en meşhur yemeklerin başında barbekü geliyor. Japon ve Meksika mutfağından da yemekler bulabileceğiniz Austin'de ne yenilir ne içilir sizler için derledik:

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Austin'e Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Austin'e Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

Austin, soğuk ve ılıman bir iklim yapısına sahiptir. Yılın her mevsiminde yağış düşebilir. Yılın en soğuk ayı ocak ayıdır, öyle ki ocak ayında sıcaklık -11 dereceleri bulabilmektedir. En sıcak ayı ise temmuz ayıdır. Temmuz ayında sıcaklıklar 30 dereceleri ulaşmaktadır. Tatil planlarınız için yanınıza ortalama sıcaklıkta giyebileceğiniz kıyafetlerinizi ve olası soğuk ve yağmurlu günler için birkaç parça kalın kıyafet almanız yararınıza olacaktır. Dar bir hortum koridorunda yer alan Austin şehrine geçmiş zamanlarda hortumlar ciddi anlamda zararlara yol açmıştır. Bu nedenle gezileriniz için yaz ayları ya da yaz aylarına doğru olan ilkbahar aylarını seçmenizi tavsiye etmekteyiz.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Austin Hakkında

Austin Hakkında

Austin, Kuzey Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan Teksas eyaletinin başkenti olmakla kalmayıp şehir olaraka canlı müziğe de hükmetmektedir. Meksika Körfezi gibi dünyaca ünlenmiş bir körfezinde oldukça yakınında bulunmaktadır. Austin, Amerika Birleşik Devletleri’nde oldukça popüler bir şehirdir. Austin, çevresindeki eyaletlere göre daha farklı bir şehirdir. Türkiye’nin İzmir’i gibi kendine has bir toplum yapısı vardır. Austin’in merkezindeki nüfusu bir milyona yaklaşmaktayken, sınırları içerisindeki irili ufaklı yerleşim yerleriyle 2 milyona yaklaştığı söyleniyor. 2016 verilerine dayanan bir nüfus sayımlarına göre %3 büyüme hızına sahip olan şehir bu özelliği dolayısıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde en hızlı büyüyen şehirler arasında yer almaktadır. Şehrin isim babası olan F. Austin’dir. Şehir 1830 yıllarında kurulmaya başladığında adı “Waterloo” olmuş. 1835 yılında ise şehir resmen kurulmuş ancak şehir unvanını 1839 yılında alabilmiştir. Sonraları şehrin adını değiştirerek şehrin ilk yöneticisi olan Stephen F. Austin’in anısına soyadını şehre vermişlerdir. Tıpkı New York City’den olanlara “Newyorker” denilmesi gibi şehrin adı Austin olduktan sonra Austinli olanlara da “Austinies” demişlerdir. 2017 yılında düzenlenen bir ankete göre Amerika’da yaşanabilecek 100 şehir arasında birinciliği elde etmiştir. Şehir aynı zamanda birçok öğrenciye ev sahibi olmakta. Öğrencilerin burayı tercih etmesinin sebebi hem eğitim kalitesinin iyi olması hem de çevre eyaletler arasında en iyi üniversitelerden olan “University of Texas” burada yer almaktadır. Bu da nüfusunun genç nüfus olmasına olanak sağlamaktadır. Türkiye üzerinden Austin’e ulaşmak için uçak biletinizi online olarak alabilirsiniz. Şehirde çok fazla otobüs ve tren gibi ulaşım araçları maalesef yoktur. Eğer Austin’i gezecekseniz araç kiralamanız sizin için iyi olacaktır.

berilaslaner
4 Aralık 2021 Cumartesi
Austin Uçak Bileti

Gidiş tarihi seçiniz

Dönüş tarihi seçiniz