1. Anasayfa
 2. Cork Uçak Bileti

Cork Uçak Bileti

Cork Uçak Biletini ucuza satın almak için tüm havayollarında Cork Uçak Bileti fiyatlarını karşılaştır.

28 Ocak 2021 19:34

Cork’a Türkiye üzerinden en çok sefer düzenleyen havayolu şirketleri Türk Hava Yolları, British Airways, KLM Royal Dutch Airlines, Ryanair ve Air France şirketleridir. Cork kentine Türkiye üzerinden en çok yolculuk İstanbul hattından yapılmaktadır. Bu hatta seferleri en çok olan şirketler ise THY ve British Airways’tır. Hemen ilgili şirketin web sitesine girerek biletinizi online alabilir, erken rezervasyon gibi birtakım indirimlerden yararlanabilirsiniz. Erken rezervasyondan söz etmişken önümüzdeki üç aylık süreçte en ucuz tek yön uçak bileti 407 TL’den başlamaktadır. 

İstediğin Bilgiye Tıklayarak Ulaşabilirsin

 1. Cork’a Nasıl Gidilir?
 2. Cork'taki Havalimanları Hakkında Bilgiler
 3. Cork'a Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim
 4. Cork Hakkında
 5. Cork Ne Yenir?
 6. Cork Nerede Yenir
 7. Cork Gezilecek Yerler
 8. Cork Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları
 9. Cork'ta Alışveriş - Ne Alınır?
 10. Cork'ta Festivaller - Fuarlar - Önemli Günler
 11. Cork'ta Dikkat Edilmesi Gerekenler - Önemli Bilgiler - Püf Noktalar
 12. Cork Otel Tavsiye

Cork'taki Havalimanları Hakkında Bilgiler

Şehirde bir adet havalimanı bulunmaktadır. İlgili havalimanının özellikleri makalenin devamında yer alıyor.

Cork International Havalimanı

Havalimanı şehir merkezine yaklaşık olarak 8 kilometre uzaklıktadır. Yakınlarında konaklayabileceğiniz ancak bir miktar pahalı oteller mevcuttur. Havaalanında hazır bekleyen taksiler mevcuttur. Şehir merkezine taksiyle ulaşabilirsiniz. Cork kenti küçük olduğundan genellikle tüm ulaşım otobüs ve trenlerle sağlanmasına rağmen havaalanı etrafına demiryolu yapılmamıştır. Yani havaalanından şehir merkezine tren seferi yoktur. Otobüslerle şehir merkezine gidilebilir. Havaalanından 226 ve 226A numaralı otobüsler ile şehir merkezine gidebilirsiniz. Elbette bütçenize uygun araç kiralayarak da daha rahat seyahat edebilirsiniz.

Cork'a Ne Zaman Gidilir? - Hava Durumu - İklim

İrlanda bir ada ülkesidir ve dünyanın kuzeyinde bulunur. Ada ülkesi olması sebebiyle denizel etki sebebiyle yağışlı bir iklimi olmaktadır. Akdeniz ikliminin tersi bir iklime sahip olduğu söylenebilir. Yazları yağışlı geçerken kışları ılıktır. Geziniz için uygun tarihler genellikle ilkbahar sonu ve yaz ortalarıdır. Bu tarihlerde dilediğinizce gezinizi yapabilirsiniz.

Cork Hakkında

İrlanda’nın yaklaşık 130 bin nüfusuyla en büyük ikinci şehri olma unvanına sahip olan Cork şehrinin anlamı bataklık anlamına gelmektedir. 1300-1500 yıllık bir geçmişi olan bu şehrin nehir kenarında küçük bir kasabadan meydana geldiği öne sürülmektedir. Hatta son zamanlarda gelişimine hız katarak nüfus bakımından kendisinin hemen önünde olan Dublin şehrinin tek rakibi olmaya başlamıştır. Şehrin gelişmesi ve kentleşmeye başlamasıyla göç alma oranı da haliyle artmıştır. Cork’un gelişip bir kent olmasında ikliminin de etkili olduğunu söyleyebiliriz. Şehir kuzey ve güney olarak iki yakada dağılış göstermiş, İtalyanlar kuzey yakada faaliyet göstermişlerdir. İrlanda çok büyük savaşlar atlatmış, bu savaşlardan da hala sağlam kalan kaleler turistlerin ilgisini çekmektedir. Aslında bu kalelerin inşa edilmesinin temel amacı rüzgarlardan ve fırtınalardan korunmak için inşa edilmiştir. Ancak belirttiğimiz gibi günümüzde bu kaleler bu amaçtan ziyade daha çok turistlerin ilgisini çektiğinden turistik faaliyetler için kullanılmaya başlanmıştır. İrlanda’da bulunan Cork kenti sadece bu özelliğiyle değil gerek müzeleri olsun gerek turistik alanları olsun hatta İrlanda dil okulları için bile turistleri çekmekte. Üstelik kentin sakin yapısı insanların kafalarını dinlemelerine yardımcı oluyor. İrlanda dil okulları demişken Cork kentinde iki adet üniversite bulunuyor. College Cork ve CIT üniversiteleri olmak üzere binlerce öğrenci yurtdışından dil eğitimi için bu üniversitelere geliyorlar. Yurtdışından öğrencilerin gelmesiyle burada farklı kültürler için de kaynaşma ortamı sağlanmış oluyor. Şehrin kozmopolit yapısı da bu gibi farklı kültürlerin bir arada bulunmasından kaynaklandığı söylenebilir. Hemen tatilinizi planlamak için uçak biletinizi online olarak alabilir ve erken rezervasyon indirimlerinden faydalanabilirsiniz.

Cork Ne Yenir?

İrlanda da yerel halk şarap konusunda üretirken tüketen bir halktır. Bunların yanında irish biraları da Dublin’de ünlü olduğu kadar burada da ünlüdür. Yemek kültürleri içki kültürleri çeşitli değildir ancak sokaklarında dünya mutfaklarından çokça restoran ve bistrolar mevcuttur. 

1. Midye

Midye

Denize kıyısı olan Cork'ta deniz ürünleri sıklıkla tüketilir ve lezzetlidir. Cork'ta içtiğiniz meşhur biraların yanında midye yiyebilirsiniz.

2. Istakoz

Istakoz

Cork'ta yaygın olan deniz ürünlerinden tavsiye ettiğimiz bir diğeri ise ıstakozdur. Ana yemek olarak da tercih edebileceğiniz bu lezzeti mutlaka denemenizi öneririz.

3. İrlanda kahvaltısı

İrlanda kahvaltısı

Cork'ta sabahları kahvaltıda ne yesem diye düşünüyorsanız İrlanda kahvaltısı öneririz. Oldukça doyurucu olan bu kahvaltının içerisinde sosis, patates, marmelat ve çeşitli yerel peynirler bulunuyor. Restoranlarda bunu menü halinde bulabilirsiniz.

Cork Nerede Yenir

Cork'un birbirinden lezzetli yemeklerini saydık. "Cork'ta ne yiyeceğime karar verdim ancak nerede yiyeceğimi bilmiyorum" diyorsanız size önerdiğimiz Cork'ta ünlü restoranlara göz atabilirsiniz:

1. Barrack Street

Barrack Street

Deniz kıyısının hakim olduğu bu kentte elbette her türlü deniz canlısını taze olarak tüketebileceğiniz birden çok mekan bulunuyor. Ancak bizim sizlere tavsiyemiz deniz ürünleri konusunda Barrack Street’tir.

2. Fenns Quay Market

Fenns Quay Market

Sözünü ettiğimiz içecekleri İrish Pub ya da lounge’lerde deneyebilir ya da ucuz olsun istiyorsanız Washington Street’te bulunan Fenns Quay Market’ten uygun fiyata alabilirsiniz. 

Tavsiye edeceklerimiz arasında Elbow Lane Brew and Smokehouse, Orso, Cafe Paradiso gibi ünlü yerler yer almaktadır.

Cork Gezilecek Yerler

Cork'ta gezilecek bir sürü yer vardır. Tarihi bölgelerden doğal alanlara kadar birçok farklı seçenek mevcuttur. Sakin bir şehir olan Cork'ta ne yapılır, nereler gezilir sizler için bir araya getirdik:

Elizabeth Fort

Elizabeth Fort

Elizabeth Fort, 17. Yüzyılda Anglo-normanlara karşı yapılmış yıldız şeklinde bir kaledir. Kentin en yüksek yerine yapılmasının sebebi ise tüm kente hakim bir nokta olmasından dolayıdır. İlgili turlara katılarak bu eşsiz manzaraya göz atabilirsiniz.

Aziz Finbarr Katedrali

Aziz Finbarr Katedrali

Aziz Finbarr Katedrali, tabii ki Elizabeth Fort’tan bahsetmişken, Aziz Finbarr Katedrali’nden bahsetmemek ve oraya kadar gitmişken burayı ziyaret etmemek büyük haksızlık olur. Hemen birkaç dakika kadar uzağında olan bu katedral 19. Yüzyıldan Fransız usulü gotik bir mimariden oluşmaktadır. Bu katedral her gün için ziyarete açıktır.

Lewis Gluckman Gallery

Lewis Gluckman Gallery

Lewis Gluckman Gallery, ilgi çekici mimari anlayışıyla 3 katlı bir galeri olan Lewis Gluckman Galerisi, University Collage’ın içinde yer almaktadır. Birçok seminer, ilgi çekici film gösterimleri, sergiler sürekli olarak burada sunulmaktadır.

Fota Wildlife Park

Fota Wildlife Park

Fota Wildlife Park, yaklaşık olarak 100 hektar kadar alan üzerine kurulmuş olan bu doğal park alanı, birçok canlı türüne kucak açmış barınmasına imkan sağlamıştır. İrlanda’ya uğrayan herkes tarafından çokça rağbet gören bu parkta binbir çeşit kuş türü, hal ve hareketleriyle sevimli mi sevimli pandalara kadar bir sürü canlıyı barındırmaktadır.

Cork Gece Hayatı | Barlar | Eğlence Mekanları

Gece hayatı az önce de anlattığımız gibi burada İrish Pub Barlar ve gece kulüplerinden oluşmaktadır. Genel olarak bu mekanlar Wellington ve Barrack Caddelerinde yer almaktadır. Tavsiye ettiğimiz birkaç mekanı şöyle sıralayabiliriz:

1. Sin é

Sin é

2. Rearden's Irish Pub

Rearden's Irish Pub

3. Mutton Lane Inn

Mutton Lane Inn

Cork'ta Alışveriş - Ne Alınır?

Alışveriş konusunda ise İngiliz Pazarı, Cork kentinde ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir. Bu pazarda daha çok İrlanda halkının yerel ürünlerini satılmaktadır. Bu yerel ürünler içerisinde ev yapımı peynir, bazı gıda ürünleri yer almaktadır.

Cork'ta Dikkat Edilmesi Gerekenler - Önemli Bilgiler - Püf Noktalar

Havalimanındaki otobüs numaralarına dikkat etmenizi öneririz, karıştırılabiliyor. Ayrıca uçak biletini ne kadar erken alırsanız o kadar daha uyguna seyahat etmiş olursunuz. Uçak biletinizi alırken gideceğiniz otelin de rezervasyonunu yaptırırsanız indiğinizde işlerinizi daha rahat halledersiniz. Havalimanından taksiyle şehir merkezine gitmek istiyorsanız taksiye binmeden önce ücretini sormayı ihmal etmeyin, böylece olası anlaşmazlıkların önüne geçmiş olursunuz. Cork’un Türkiye ile 2 saatlik zaman farkı vardır aklınızda bulunsun. Para birimleri Euro’dur.

Cork Otel Tavsiye

Bizlerin vereceği yerler hakkında bilgilerin dışında kendiniz de gerek internet üzerinden gerek telefon ile görüşerek kalacağınız oteller hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

1. Maldron Hotel South Mall Cork City

Maldron Hotel South Mall Cork City

Eğer hemen merkezde bir otel olsun isterseniz Maldron Hotel South Mall Cork City sizin için önerebileceğimiz fevkalede bir oteldir. 4 yıldızlı olan bu otel için booking’de 9.2 puan verilmiştir. En pahalı seçeneğiniz bu olabilir.

2. Jurys Inn Cork

Jurys Inn Cork

Eğer biraz daha uygun ama merkezde olsun diyecek olursanız da şehir merkezine 600 metre uzaklıktaki Jurys Inn Cork oteli sizin için uygun bir seçim olacaktır.

3. Amnis House

Amnis House

Eğer sadece ekonomik bir otel arayışındaysanız da merkeze yaklaşık 1 kilometre uzaklıkta olan Amnis House otelini sizlere tavsiye edebiliriz.

Bunların dışında da booking gibi otel arama sitelerinden yorumları okuyarak kendiniz erkenden rezervasyon yapabilirsiniz.

Valencia